Telefon

95 759 63 48

Email

zsorzepin@wp.pl

Sekretariat

Pon - Pt: 07:00-15:00

26 października uczniowie klas I LO uczestniczyli w „lekcji historii innej niż wszystkie” przeprowadzonej przez przedstawiciela Klubu Wojskowego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Swoimi wrażeniami z nietypowej lekcji historii podzielił się z nami uczeń klasy I akademickiej – Olek Kania:

„Jako uczestnik tego spotkania, chciałbym na wstępie zaznaczyć, że była to jedna z najbardziej fascynujących lekcji historii, w jakich do tej pory uczestniczyłem.

Pan Marek Wojdan z Klubu Wojskowego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu przedstawił garść najciekawszych informacji na temat II wojny światowej. Swoją wypowiedź rozpoczął od wyjaśnienia idei patriotyzmu i jego przejawów w czasach współczesnych. Niezwykle interesującym puntem spotkania były opowieści o losach i postawach ludzi biorących udział w powstaniu warszawskim. Zaprezentowane biografie pełne były niesamowitych zwrotów akcji i fascynujących wydarzeń. To niesamowite uczucie, mieć świadomość, że w naszej społeczności lokalnej znajdują się osoby z tak niewiarygodnymi życiorysami – jak znani z okładek książek i podręczników bohaterowie powstania warszawskiego. Dużo wzruszeń dostarczyły opowieści o smutnych losach polskich bohaterów września 1939 r., którzy brali udział w zrywie narodowościowym 1944.

Z zapartym tchem wysłuchaliśmy również relacji, jak sowiecka władza starała się odczłowieczać i zabijać bohaterów Polskiego Narodu. Na zakończenie (w moim przekonaniu zbyt krótkiego) spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą, na której zgromadzone zostały oryginalne pamiątki z tamtych czasów. Wśród nich m.in.: gazety z czasów wojny, listy, pamiętnik i przedmioty, które cieszyły się największym zainteresowaniem – broń i mundur używany przez polskich herosów. Zobaczyć i dotknąć – doprawdy bezcenne doświadczenie.

W dobie toczącej się wojny na Ukrainie to spotkanie było wielką i pouczającą przygodą historyczną.”

W imieniu uczestników dzisiejszego spotkania pozwolimy sobie na nieśmiałą uwagę, że mamy wielką nadzieję na kolejne fascynujące lekcje historii inne niż wszystkie

Dziękujemy

Inicjatorkami spotkania były Panie Halina Bartkowiak oraz Justyna Dziącko.

Rekomendowane wpisy

Skip to content