ROK SZKOLNY 2024/2025
Konkursy przedmiotowe Lubuskiego Kuratora Oświaty
Zapraszamy uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej do uczestnictwa w konkursach przedmiotowych. Uczniowie, chcący wziąć w nich udział zgłaszają się do nauczycieli, z którymi mają zajęcia.
Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
Harmonogram spotkań z rodzicami
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Nowy rok szkolny rozpoczęło 1159 uczniów Zespołu Szkół, z tego 653 ze szkoły podstawowej. Wszyscy tradycyjnie spotkali się na apelu na Placu Ratuszowym. Szczególnie gorąco Pani Dyrektor Ewa Winiarczyk przywitała pierwszoklasistów, którzy w tym dniu złożyli uroczyste ślubowanie. Apel był również okazją do uczczenia kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oby osiąganie celów dawało wiele radości było inspirujące, a także przynosiło jak najlepsze wyniki.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Na szlaku ekologii
Zasoby edukacyjne szkolnej ścieżki edukacyjnej „Klasa z drewna” wykorzystała nauczycielka biologii Pani Grażyna Dorniak, która dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzepinie przygotowała lekcję na wolnym powietrzu. Jej celem było propagowanie drewna jako ekologicznego i odnawialnego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Na ścieżce uczestnicy poznali jak należy chronić glebę , wodę i powietrze, rozpoznawali rodzime gatunki roślin i zwierząt, poznali znaczenie owadów dla człowieka. Zgromadzone tutaj pomoce nie tylko uatrakcyjniają zajęcia, ale również stanowią źródło informacji i dają możliwość poszerzenia wiedzy.
Egzamin ósmoklasisty już zakończony
W tym roku wyjątkowo do egzaminu przystępowała jedna klasa ósma. Uczniowie zmagali się tradycyjne z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Pracowali pod czujnym okiem komisji egzaminacyjnej. Wszystkim ósmoklasistom życzymy uzyskania satysfakcjonujących wyników, które pozwolą im zrealizować dalsze plany kształcenia.
Sprawdzian Trzecioklasisty za nami
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty.Ten pierwszy „poważny” test uświadomi dzieciom, jak wiele już potrafią oraz wskaże obszary, nad którymi warto popracować przed zbliżającą się klasą czwartą.
Program profilaktyczny DEBATA
W dniach 16-17-18 kwietnia 2024r. uczniowie klas 5 i 6 SP brali udział w warsztatach profilaktycznych pn. ”Debata”. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez specjalistów z Pracowni Profilaktyki Urszuli Tokarczyk „Gaudium” z Limanowej.
Realizacja programu jest zalecana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych i posiada pozytywną opinię ORE.
Zadaniem programu jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
Przekazywane treści wbudowane są w trzy podstawowe strategie działań profilaktycznych:
• korekta przekonań normatywnych (jest osią całego programu).
• kształtowanie systemu wartości.
• wiedza o realnych konsekwencjach.
Rozstrzygnięcie konkursu "Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienia w plastycznym konkursie profilaktyczno-edukacyjnym pn. Rosnę zdrowo, zorganizowanym w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023.
Zachowaj Trzeźwy Umysł (ZTU) to nazwa ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, podejmującej problem profilaktyki uzależnień. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
Do grona nagrodzonych weszli:
• Oliwia Pronin kl.6a
• Aleksander Przybylski kl.6a
• Mikołaj Smoczyk kl.6a
• Weronika Szałkowska kl.6c
• Jan Mieczkowski kl.6c
Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Cieszymy się, że znaleźliście chęci, aby uczestniczyć w proponowanych konkursach.
Bardzo to doceniamy.
Opiekunem wyróżnionych uczniów jest nauczycielka plastyki pani Elżbieta Sawa
a koordynatorem konkursu pedagog szkolny pani Joanna Karbowska.
Konkursy przedmiotowe organizowane przez LKO
Zapraszamy uczniów klas VI-VII do udziału w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Chętni mogą sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, biologii, geografii, chemii, fizyki i historii. Zainteresowani uczniowie powinni zgłaszać swój udział u nauczyciela danego przedmiotu. Udział w konkursie to nie tylko sprawdzenie wiedzy, ale przede wszystkich satysfakcja i możliwość rozwoju zainteresowań.
Regulaminy konkursów dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
Regulaminy konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024
W oczekiwaniu na "Klasę z drewna"
Oczekując na budowę infrastruktury, która ma powstać dzięki temu, że szkoła została laureatem konkursu „Klasa z drewna” organizowanego przez Lasy Państwowe nauczyciele organizują lekcje tematyczne pogłębiające wiedzę o lesie oraz zajęcia plastyczne z wykorzystaniem darów natury. Powstają wspaniałe lampiony, zielniki, krajobrazy, leśne zwierzaczki. Jest to też doskonalenie umiejętności do zaplanowanego konkursu plastycznego, w którym najciekawsze prace zostaną wystawione w Miejskim Domu Kultury. Wszystko wskazuje na to, że będzie się czym pochwalić.
Czy umiesz co to są omdlenia?
Życie i zdrowie każdego z nas jest najważniejsze. Poświeć chwilę i przeanalizuj ulotkę. Utrwal właściwe zachowania. W sytuacji kryzysowej musisz postępować profesjonalnie, bo na Twoją pomoc liczą inni.
OMDLENIA_pobierz PDF
Wakacje 2023
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Po pożegnaniu absolwentów klas ósmych nadszedł czas na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Swoje świadectwa promocyjne odebrało 615 uczniów. Podczas apelu zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za wyniki w nauce. Dzień wcześniej Stypendium Burmistrza za sukcesy w konkursach wokalnych otrzymała uczennica klasy siódmej Sofia Jelonkiewicz. Pani dyrektor Ewa Winiarczyk podziękowała wszystkim za cały rok pracy i życzyła pogodnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Pożegnanie absolewntów
W bieżącym roku szkolnym mury naszej szkoły opuściło 107 absolwentów z klas ósmych. Na początku części oficjalnej absolwenci przekazali sztandar swoim młodszym kolegom i złożyli ślubowanie. Rotę ślubowania odczytała pani dyrektor Ewa Winiarczyk. Podczas uroczystego apelu najlepsi uczniowie : Ewa Gawlik, Szymon Zawadzki, Jakub Michniewicz, Antonina Borowiec, Hanna Nerko, Stanisław Parysek, Aleksandra Korcz, Elżbieta Andrejczuk zostali wyróżnieni Stypendium Burmistrza. Nagrodę Dyrektora za całokształt osiągnięć otrzymała Ewa Gawlik. Na czerwonym dywanie stanęli rodzice, którzy odebrali listy gratulacyjne za uzyskanie przez ich dzieci świadectw z wyróżnieniem. Podziękowania otrzymali również rodzice zaangażowani w życie szkoły. Najwięcej emocji wywołało rozwiązanie kręgów klasowych. Pojawiły się wówczas łzy wzruszenia nie tylko na twarzach uczniów, ale zaszkliły się oczy rodziców i nauczycieli.
Życzymy naszym absolwentom powodzenia i spełnienia zamierzonych celów.
Bezpieczne wakacje
Nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa, Pani Bogumiła Błaszczykiewicz, zorganizowała spotkanie uczniów z przedstawicielami KP PSP Słubice i OSP Rzepin. Strażacy przypomnieli zasady bezpieczeństwa, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie szukać pomocy. Uczniowie starszych klas mieli okazję, po raz kolejny, przećwiczyć na fantomach resuscytację, a młodsi zapoznać się z pracą strażaka i poćwiczyć celność za pomocą węża strażackiego. Cenne rady udzielone funkcjonariuszy pomogą zachować bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.
Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
Gala wyróżnionych 2023
Tradycyjnie przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego w szkole organizowana jest Gala Wyróżnionych, podczas której wręczane są dyplomy i nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy w konkursach, zawodach, angażowali się w życie szkoły lub mieli wzorową frekwencję. Wszyscy wyróżnieni stanęli na czerwonym dywanie, gdzie odebrali gratulacje z rąk pani dyrektor Ewy Winiarczyk, wychowawców i nauczycieli, którzy na co dzień się nimi opiekowali.
Bal absolwntów
Uczniowie klas ósmych, żegnając się ze swoją szkołą, zorganizowali wraz z rodzicami i wychowawcami bal, na którym bawili się wspólnie z nauczycielami. Podczas przyjęcia młodzież podziękowała nauczycielom za wspólnie spędzone lata, a rodzicom za trud wychowywania. Obecni na balu dyrektor pani Ewa Winiarczyk i Burmistrz Rzepina pan Sławomir Dudzis życzyli ósmoklasistom dobrego humoru oraz świetnej zabawy. Po tradycyjnym zatańczeniu belgijki przyszedł czas na tańce. Wszyscy wspaniale się bawili, więc ten wieczór na długo pozostanie w ich pamięci.
Mistrzowie Energii
Zwycięska drużyna ogólnopolskiego konkursu Mistrzowie Energii: Szymon Zawadzki, Elżbieta Andrejczuk, Jakub Michniewicz, Lena Przyłucka oraz Oliwia Jachimowska wraz z opiekunem nauczycielką fizyki Ewą Kacperską podjęli decyzję o wykorzystaniu zdobytej nagrody finansowej. Wspólnie zdecydowali o zakupie kolorowej drukarki i materiałów papierniczych do gabinetu fizycznego. Nagroda będzie służyć nie tylko im, ale wykorzystają ją także inni uczniowie.
Gala wyróżnionych 2023
We wtorek w hali widowiskowo – sportowej odbyła się GALA WYRÓŻNIONYCH. Na czerwonym dywanie stanęli uczniowie, którzy osiągnęli w roku szkolnym 2022/2023 sukcesy w konkursach i zawodach. Oddzielną kategorię stanowili mogący poszczycić się wzorową frekwencją, zaangażowaniem w życie szkoły czy działalnością wolontariacką. Podczas uroczystości dyplomy i odebrali również uczniowie ze średnią ocen 4,5-4,74.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym oraz ich opiekunom i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.
Dzień Dziecka z koszykówką
Uczennice naszej szkoły biorące udział w programie „Nauka, Sport, Przyszłość” 3 czerwca spotkały się w Ściechowie podczas turnieju 3×3 ENEA Mini Basket Ligi. W zawodach uczestniczyło 250 zawodniczek, które już wkrótce spotkają się na wakacyjnym obozie sportowym w Gościmiu. Nasze dziewczęta dzielnie walczyły do ostatniej sekund i należą się im ogromne brawa, pomimo że nie udało się im stanąć na podium. Udział w turnieju to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim radość i satysfakcja z tego co się robi. Uśmiech na twarzach zawodniczek świadczy, że najważniejszy cel został osiągnięty.
Dziewczęta trenują pod czujnym okiem pani Bogumiły Błaszczykiewicz.
Certyfikat Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!"
Po raz kolejny szkoła podstawowa otrzymała certyfikat Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” organizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Szkolnym koordynatorem działań jest Pani Grażyna Dorniak, która nadzoruje również inne programy z zakresu promocji zdrowia.
Uczymy właściwych postaw - Archipelag Skrbów
Uczniowie klas VIII i I LO uczestniczyli programie profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów, realizowanym przez Pracownię Profilaktyki „Gaudium” z Limanowej.
Program prowadzony był w formie multimedialnego show, dostosowanego do młodych odbiorców. Uczył zdrowego i mądrego stylu życia, zachęcał młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i odłożenia inicjacji seksualnej. Archipelag Skarbów pokazywał młodym ludziom ich ogromny pozytywny potencjał, odwoływał się do ich marzeń i pragnień związanych ze szczęściem w życiu osobistym oraz zachęcał do realizacji życiowych pasji. Był nastawiony przede wszystkim na wzmacnianie czynników chroniących i niwelowanie czynników ryzyka, motywował do rozsądnych i odpowiedzialnych decyzji.
Program został sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Gala laureatów konkursów przedmiotowych
Certyfikat "Z kulturą mi do twarzy"
Możemy już podsumować tegoroczną realizację innowacyjnego programu „Z kulturą mi do twarzy”, którego koordynatorem była szkolna psycholog Julia Wieliczko. Do działań włączyli się pedagodzy szkolni i część wychowawców ze szkoły podstawowej i liceum. Nauczyciele prowadzili działa i realizowali tematy z czterech bloków modułowych: W krainie muz, Tu jest moje miejsce, Kocham, lubię, szanuję, Kultury świata.
Podczas realizacji programu m.in. zorganizowano konkursu piosenki niemieckojęzycznej i anglojęzycznej „Kolędy i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej”, Europejski Dzień Języków Obcych, propagowano koleżeńskie zachowania i szacunek do kolegów i koleżanek pod hasłem „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, upowszechniano prawa dziecka. Aktywnie włączono się do akcji ogólnopolskich: Szkoła Pamięta, Szkoła do Hymnu, Sprzątamy dla Polski.
Za zaangażowanie i realizację programu „Z kulturą do twarzy” jego uczestnicy oraz szkoła otrzymali certyfikaty za wprowadzanie uczniów w świat wartości i kultury.
Szkoła laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Mistrzowie Energii
Przez cały styczeń uczniowie z klasy 8d: Szymon Zawadzki, Jakub Michniewicz, Elżbieta Andrejczuk, Oliwia Jachimowska i Lena Przyłucka pod nadzorem nauczycieli fizyki Ewy Kacperskiej przygotowywali działania mające na celu propagowanie oszczędzania energii. Całe przedsięwzięcie było związane z przystąpieniem szkoły do Ogólnopolskiego Konkursu Mistrzowie Energii, w którym brało udział 450 szkół z całej Polski. W gronie najlepszych znalazła się drużyna z naszej szkoły, której przyznano tytuł laureata i nagrodę pieniężną na zakup pomocy dydaktycznych.
Przypomnijmy działania naszego zespołu, o których pisaliśmy już wcześniej na stronie szkoły i Facebook:
– przeprowadzenie warsztatów dla klas 1-6, podczas których przedstawiony został autorski film i prezentacja. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu swoich starszych kolegów, były dociekliwe i zadawały wiele pytań;
– organizacja konkursu wiedzy na temat sposobów oszczędzania energii i jej źródeł. Dla najlepszych czekały nagrody w postaci książeczek o oszczędzaniu energii z rebusami i krzyżówkami, kamizelki odblaskowe, smycze do kluczy, długopisy i koszulki. A wszystko to pozyskali sami organizatorzy od różnych instytucji;
– przygotowanie ulotek dla mieszkańców miasta na temat właściwych nawyków cyfrowych i oszczędzania energii;
– prezentacja na lekcjach informatyki w klasach 6-8 filmu o oszczędzaniu energii i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w tym zakresie podczas rozwiązywania przygotowanego quizy na portalu quizizz.com.
Gratulujemy uczniom i nauczycielce sukcesu oraz zaangażowana i ciekawych sposobów realizacji konkursu.
Więcej informacji można przeczytać na stronie https://mistrzowieenergii.pl/
Dzień Kolorowej Skarpetki
Panie: Julia Wieliczko – psycholog szkolny i Danuta Lis – pedagog specjalny, z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, czyli tzw. Dnia Kolorowej Skarpetki, przygotowały w głównym holu budynku LO tablice informacyjne wyjaśniające problematykę tego zaburzenia genetycznego oraz wystawę prac plastycznych z kolorowymi skarpetami, które wykonali uczniowie klas 1-4.
Uczniowie w geście solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli dwie różne, kolorowe skarpetki oraz mogli uczestniczyć w krótkich zajęciach przygotowanych przez organizatorki tego wydarzenia.
Sukcesy w konkursach religijnych
W tym roku szkolnym możemy pochwalić się znaczącymi sukcesami uczniów, których przygotowywali nauczyciele religii: Pani Agnieszka Korcz i Ksiądz Damian Wierzbicki. Całe podium etapu diecezjalnego Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie Kolbe należało do naszych uczniów: I miejsce Szymon Zawadzki, II – Elżbieta Andrejczuk, III – Jakub Michniewicz. Cała trójka weźmie udział w etapie centralnym.
Z kolei w finałach Diecezjalnych Konkursów Biblijnych: Biblista Junior i Młody Biblista, wszyscy uczestnicy: Eliza Kotok, Alan Marciniak, Elżbieta Andrejczuk i Szymon Zawadzki uzyskali tytuły finalistów.
Dzień Wiosny
Już od kilku lat szkolny Dzień Wiosny odbywa się pod hasłem Rusz po Zdrowie. Cała społeczność szkolna bierze udział w przygotowanych atrakcjach promujących zdrowy styl życia. W tym roku uczniowie klas 5-8 mili za zadanie opracowanie dietetycznego całodziennego jadłospisu, wraz z wychowawcami robili drugie śniadanie oraz warzywną lub owocową sałatkę. Mogli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania korzystając z piramidy żywieniowej przygotowanej przez nauczycielkę biologii Panią Grażynę Dorniak, która jest szkolnym koordynatorem Szkoły Promującej Zdrowie. Swoje stoisko z pomiarem wagi miała szkolna pielęgniarka, służąca pomocą przy obliczaniu BMI. Nie zabrakło w tym dniu ruchu – na wolnym powietrzu odbyły się konkurencje sportowe – rozgrywki w dwa ognie, biegi sztafetowe i przeciąganie liny.
Najmłodsi uczniowie, podobnie jak ich starsi koledzy, z apetytem zjedli przygotowane samodzielnie w szkole kanapki, na których znalazło się wiele warzyw, a następnie przemaszerowali z kolorowymi gałązkami ulicami miasta pod ratusz, gdzie zostali przywitani przez przedstawicieli władz miejskich. Po powrocie do szkoły czkały ich jeszcze atrakcje zaplanowane przez wychowawców – zabawy z magicznym dywanem, gry planszowe, stoiska doświadczalne, zabawy rytmiczne.
Dzień pełen wrażeń nie tylko bawił, ale uczył właściwych nawyków, mających na celu poprawę naszego zdrowia i kondycji.
Nagrodzeni w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł
Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Elżbiety Sawy i pani Joanny Karbowskiej brali udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Nie czas na nudę”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, prezentującej sposób na pokonanie nudy.
Nagrodę główną otrzymał uczeń kl. VI b SP Volodymyr Oliinyk.
Wyróżnienia – nagrody książkowe oraz podarunki otrzymali:
• Wojciech Bojko kl.5a
• Sylwia Buczkowska kl.5a
• Oliwia Pronin kl.5a
• Aleksander Przybylski kl.5a
• Mikołaj Smoczyk kl.5a
• Piotr Begier kl.5c
• Adam Lenard kl.5c
• Aleksandra Michalska
• Nicola Sosnowska
• Nikola Socha kl.8a
• Oliwier Jankowski kl.8a
• Zofia Zagrobelna kl.8a
• Nina Starosta kl.8c
Wszyscy wyróżnieni odebrali nagrody z rąk Pana Sławomira Dudzisa – burmistrza Rzepina, któremu towarzyszyła Pani Ewa Sierant – Lipnicka – pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Dziękujemy władzą miasta za życzliwe przyjecie, a nagrodzonych składamy gratulacje.
#MistrzowieEnergii
Pod opieką Ewy Kacperskiej, koordynatora ogólnopolskiego konkursu #MistrzowieEnergii, uczniowie z klasy 8d: Ela Andrejczuk, Oliwka Jachimowska, Lena Przyłucka, Kuba Michniewicz i Szymon Zawadzki, przeprowadzili zajęcia dla klas młodszych. Warsztaty miały na celu edukować oraz promować odpowiednie nawyki. Ciekawy sposób przedstawienia spowodował, że najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Ósmoklasiści przygotowali również ulotki propagujące sposoby oszczędzania energii, które przekazali w miejscach użyteczności publicznej, aby zwrócić uwagę dorosłych na tę kwestię. Odwiedzili m.in. Pocztę, OPS, Urząd Miejski, plebanię.
Panią Ewę Kacperską w działaniach wspiera nauczycielka techniki Pani Agnieszka Józefowicz, która podczas praktycznych zajęć polegających na budowaniu obwodów elektrycznych, prowadzi dyskusje na temat oszczędzania energii elektrycznej i korzyści z tego płynących.
Rozstrzygnięcie konkursu "Żyj pełnią życia bez energetyka"
Składamy serdeczne gratulacje uczennicy klasy VIII Marcie Kądzieli, której praca uzyskała wyróżnienie w konkursie na mem „Żyj pełnią życia bez energetyka”. Konkurs odbył się pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.
A teraz zamiast puszki z energetykiem weźmy do ręki apetyczne soczyste jabłuszko, które doda nie tylko zdrowia, ale i urody!
Świąteczna choinka
Świąteczny klimat szkoły przypomina uczniom o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Okolicznościowe wystroje korytarzy, klas, wykonywanie ozdób, przedstawienia jasełkowe i wspólne wigilijne spotkania klasowe sprawiają, że jest to magiczny czas pełen radości i oczekiwania nie tylko na chwile wolne od szkoły, ale przede wszystkim na pobyt w rodzinnym gronie. W tym roku dodatkową atrakcją było pojawienie się na dziedzińcu szkolnym dużej choinki, którą wspólnie z wychowawcami dekorowały dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Pomimo chłodu, żar serc rozgrzewał wszystkich o czym świadczył gwar i uśmiechy na twarzach.
Świat nowoczesnych technologii informatycznych
Uczniowie klas 4-8 w dniu 30.11. mieli okazję na doskonalenie swoich umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii informatycznych w ramach programu MEiN Laboratorium Przyszłości. Szkołę odwiedzili edukatorzy z mobilnego Laboratorium Przyszłości, którzy zaprezentowali druk 3d oraz aplikacje do wykrywania gestów. Młodzież mogła się zapoznać się z działaniem drukarki 3d, właściwościami wydruków oraz typami materiałów, z których można wydrukować. W ramach ćwiczeń uczestnicy zajęć mogli wprowadzać drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby przesłać go do drukarki w celu wydrukowania efektu finalnego.
Uczniowie zostali także wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu przez komputer na przykładzie programu do rozpoznawania gestów. Zapoznała się z zagadnieniami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat sztucznej inteligencji.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom został przybliżony uczniom naszej szkoły świat nowoczesnych technologii, które dają szerokie możliwości, są źródłem postępu i bez których współczesne życie nie jest możliwe.
Kolejna inicjatywa Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół
Wspaniałą niespodziankę dla uczniów klas 7,8 i 1 LO przygotowało Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Rzepinie. Szczęśliwcy, którzy zostali wylosowani przez gospodarzy klas, wezmą udział w wycieczce do Gorzowa Wlkp., podczas której uczestnicy spędzą czas na kręgielni. Po sportowej rywalizacji czeka ich odpoczynek w pizzerii. Wszystkie koszty związane z wyjazdem pokrywa Stowarzyszenie, które już w tym roku sfinansowało powielanie testów na próbne egzaminy ósmoklasisty i maturalne. Stowarzyszenie może prowadzić swoją działalność dzięki dobrowolnym płatom darczyńców, którym bardzo dziękujemy za WIELKIE SERCE
Życzymy uczestnikom wyjazdu dobrej zabawy i przyjemnego wypoczynku.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
W dniu 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, obchodzony jest, pod patronatem UNICEF, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W poniedziałek do tej akcji przystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach solidaryzmu z tą organizacją przyszli ubrani w niebieskie stroje. W tym roku przewodnim tematem Dnia było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Koordynatorem przedsięwzięcia była szkolna psycholog Pani Julia Wieliczko, która wraz ze szkolnymi pedagogami przygotowała na holu tematyczną wystawę, występy, prezentację multimedialną, a dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej Panie przygotowały mini lekcje o prawach dziecka i o ich przestrzeganiu.
Uczestnikom – tym dużym i małym – przypomniano, że dzieci mają elementarne prawa , do których należy prawo do wolności, szacunku, rozwoju, nauki, nietykalności osobistej, swobody myśli i wyznania, wyrażania swoich poglądów. Wszyscy dorośli są odpowiedzialni za to, żeby to wszystko dzieciom zapewnić, powinni być strażnikami spokojnego rozwoju i wzrastania młodego człowieka.
Na świętowanie przybył także Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Paweł Socha, wizytujący rzepińską parafię oraz Pan Sławomir Dudzis, burmistrz Rzepina, który wsparł organizacyjnie i finansowo obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia to cykliczna akcja obchodzona corocznie w trzeci czwartek listopada, mająca na celu wrócenie uwagi całego społeczeństwa na negatywne skutki palenia tytoniu. Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Jest on szkodliwy nie tylko dla palaczy, ale wdychany przez osoby niepalące powoduje jeszcze większy uszczerbek na zdrowiu. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt. Niech będzie to przestrogą dla dorosłych, którzy palą w otoczeniu dzieci i młodzieży, która towarzyszy swoim kolegom podczas niedozwolonego „dymka”.
Przygotowana przez Panie pedagog: Joannę Karbowską i Renatę Masło ekspozycja miała za zadanie uświadomić całej społeczności szkolnej problem związany z tą niebezpieczną dla zdrowia używką. Mamy nadzieję, że zawarte tam informacje skłonią do chwili refleksji i dni bez dymu tytoniowego staną się codziennością dla większości z nas.
Warsztaty profilaktyczne
W ramach działań wychowawczych, część klas szkoły podstawowej w dniach 14-15-17 listopada brała udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez edukatora z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. Dla każdej grupy wiekowej był inny temat zajęć warsztatowych:
– Konflikt – mówię, słucham, akceptuję,
– Przemoc werbalna – o krzywdzącej sile słów,
– Integracja – jak odbudować relacje z rówieśnikami.
W każdym przypadku dzieci mogły się nauczyć, jak efektywnie rozwiązywać konflikty, czym jest przemoc werbalna i jak bardzo słowo może kogoś skrzywdzić. Zespoły klasowe rozwiązując wspólnie zadania, miały także okazję do odbudowania rówieśniczych relacji, umocnienia wzajemnych więzi, zrozumieć czym jest indywidualność, jak ważna jest tolerancja.
Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzepinie.
Stypendyści Lubuskich Talentów
Możemy być dumni z naszych uczniów i nauczycieli! Opublikowana została lista rankingowa wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu Lubuskie Talenty. Wśród 108 stypendystów – czwórka jest z naszej szkoły – Igor Stępniak, Ewa Gawlik, Stanisław Parysek raz Aleksandra Korcz. Każdy stypendysta ma swojego opiekuna dydaktycznego. Pod okiem Pani Grażyny Dorniak swoją wiedzę biologiczną będzie rozwijać troje uczniów: Ewa, Stanisław i Aleksandra. Pani Elżbieta Kowalska, nauczycielka matematyki, otoczy opieką Igra. Przed uczniami i nauczycielami czas wytężonej pracy, aby pokazać, że lokata na liście rankingowej zobowiązuje do rozwoju zainteresowań i sukcesów. Szkoła w Rzepinie, jest jedyną z powiatu słubickiego na liście i ma największą liczbę stypendystów po Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Nowej Soli.
Lista rankingowa dostępna: https://files.lubuskie.pl/sites/1/cms/szablony/105/pliki/lista_rankingowa_sp_2022.pdf
Stypendyści Fundacji Świętego Klemensa
Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły za uzyskane sukcesy otrzymują finansowe wsparcie z Fundacji Świętego Klemensa, powstałej w 2010 roku z inicjatywy Krzysztofa Kononowicza. Jednym z głównych jej celów jest pomoc dzieciom szczególnie uzdolnionym. Spośród 11 wniosków, 7 zostało pozytywnie zaopiniowanych przez komisję na czele z Panią Mariolą Koszelą pełniącą funkcję prezesa Fundacji i wiceprezesem Panią Heleną Kononowicz. Cztery stypendia przypadły licealistom, dwa trafiły do uczniów szkoły podstawowej – Ewy Gawlik z klasy 8b i Wojciecha Lenarda z klasy 8c. Ewa interesuje się biologią, uzyskała tytuł finalisty w konkursie przedmiotowym z biologii, natomiast pasją Wojtka jest historia. W bieżącym roku miał tytuł laureata w konkursie przedmiotowym z historii. Przed nimi jeszcze rok nauki i możliwość uzyskania kolejnych laurów. Na pewno stypendium pozwoli wyróżnionym uczniom na rozwijanie swoich talentów i pasji.
Więcej o działaniach Fundacji Świętego Klemensa można znaleźć https://leks.com.pl/fundacja-swietego-klemensa/