Telefon

95 759 63 48

Email

zsorzepin@wp.pl

Sekretariat

Pon - Pt: 07:00-15:00

Szkoła laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Mistrzowie Energii

Przez cały styczeń uczniowie z klasy 8d: Szymon Zawadzki, Jakub Michniewicz, Elżbieta Andrejczuk, Oliwia Jachimowska i Lena Przyłucka pod nadzorem nauczycieli fizyki Ewy Kacperskiej przygotowywali działania mające na celu propagowanie oszczędzania energii. Całe przedsięwzięcie było związane z przystąpieniem szkoły do Ogólnopolskiego Konkursu Mistrzowie Energii, w którym brało udział 450 szkół z całej Polski. W gronie najlepszych znalazła się drużyna z naszej szkoły, której przyznano tytuł laureata i nagrodę pieniężną na zakup pomocy dydaktycznych.
Przypomnijmy działania naszego zespołu, o których pisaliśmy już wcześniej na stronie szkoły i Facebook:
– przeprowadzenie warsztatów dla klas 1-6, podczas których przedstawiony został autorski film i prezentacja. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu swoich starszych kolegów, były dociekliwe i zadawały wiele pytań;
– organizacja konkursu wiedzy na temat sposobów oszczędzania energii i jej źródeł. Dla najlepszych czekały nagrody w postaci książeczek o oszczędzaniu energii z rebusami i krzyżówkami, kamizelki odblaskowe, smycze do kluczy, długopisy i koszulki. A wszystko to pozyskali sami organizatorzy od różnych instytucji;
– przygotowanie ulotek dla mieszkańców miasta na temat właściwych nawyków cyfrowych i oszczędzania energii;
– prezentacja na lekcjach informatyki w klasach 6-8 filmu o oszczędzaniu energii i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w tym zakresie podczas rozwiązywania przygotowanego quizy na portalu quizizz.com.
Gratulujemy uczniom i nauczycielce sukcesu oraz zaangażowana i ciekawych sposobów realizacji konkursu.

Dzień Kolorowej Skarpetki

Panie: Julia Wieliczko – psycholog szkolny i Danuta Lis – pedagog specjalny, z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, czyli tzw. Dnia Kolorowej Skarpetki, przygotowały w głównym holu budynku LO tablice informacyjne wyjaśniające problematykę tego zaburzenia genetycznego oraz wystawę prac plastycznych z kolorowymi skarpetami, które wykonali uczniowie klas 1-4.
Uczniowie w geście solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli dwie różne, kolorowe skarpetki oraz mogli uczestniczyć w krótkich zajęciach przygotowanych przez organizatorki tego wydarzenia.

Sukcesy w konkursach religijnych

W tym roku szkolnym możemy pochwalić się znaczącymi sukcesami uczniów, których przygotowywali nauczyciele religii: Pani Agnieszka Korcz i Ksiądz Damian Wierzbicki. Całe podium etapu diecezjalnego Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie Kolbe należało do naszych uczniów: I miejsce Szymon Zawadzki, II – Elżbieta Andrejczuk, III – Jakub Michniewicz. Cała trójka weźmie udział w etapie centralnym.
Z kolei w finałach Diecezjalnych Konkursów Biblijnych: Biblista Junior i Młody Biblista, wszyscy uczestnicy: Eliza Kotok, Alan Marciniak, Elżbieta Andrejczuk i Szymon Zawadzki uzyskali tytuły finalistów.

Dzień Wiosny

Już od kilku lat szkolny Dzień Wiosny odbywa się pod hasłem Rusz po Zdrowie. Cała społeczność szkolna bierze udział w przygotowanych atrakcjach promujących zdrowy styl życia. W tym roku uczniowie klas 5-8 mili za zadanie opracowanie dietetycznego całodziennego jadłospisu, wraz z wychowawcami robili drugie śniadanie oraz warzywną lub owocową sałatkę. Mogli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania korzystając z piramidy żywieniowej przygotowanej przez nauczycielkę biologii Panią Grażynę Dorniak, która jest szkolnym koordynatorem Szkoły Promującej Zdrowie. Swoje stoisko z pomiarem wagi miała szkolna pielęgniarka, służąca pomocą przy obliczaniu BMI. Nie zabrakło w tym dniu ruchu – na wolnym powietrzu odbyły się konkurencje sportowe – rozgrywki w dwa ognie, biegi sztafetowe i przeciąganie liny.
Najmłodsi uczniowie, podobnie jak ich starsi koledzy, z apetytem zjedli przygotowane samodzielnie w szkole kanapki, na których znalazło się wiele warzyw, a następnie przemaszerowali z kolorowymi gałązkami ulicami miasta pod ratusz, gdzie zostali przywitani przez przedstawicieli władz miejskich. Po powrocie do szkoły czkały ich jeszcze atrakcje zaplanowane przez wychowawców – zabawy z magicznym dywanem, gry planszowe, stoiska doświadczalne, zabawy rytmiczne.

Dzień pełen wrażeń nie tylko bawił, ale uczył właściwych nawyków, mających na celu poprawę naszego zdrowia i kondycji.

Nagrodzeni w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł


Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Elżbiety Sawy i pani Joanny Karbowskiej brali udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Nie czas na nudę”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, prezentującej sposób na pokonanie nudy.
Nagrodę główną otrzymał uczeń kl. VI b SP Volodymyr Oliinyk.
Wyróżnienia – nagrody książkowe oraz podarunki otrzymali:
• Wojciech Bojko kl.5a
• Sylwia Buczkowska kl.5a
• Oliwia Pronin kl.5a
• Aleksander Przybylski kl.5a
• Mikołaj Smoczyk kl.5a
• Piotr Begier kl.5c
• Adam Lenard kl.5c
• Aleksandra Michalska
• Nicola Sosnowska
• Nikola Socha kl.8a
• Oliwier Jankowski kl.8a
• Zofia Zagrobelna kl.8a
• Nina Starosta kl.8c
Wszyscy wyróżnieni odebrali nagrody z rąk Pana Sławomira Dudzisa – burmistrza Rzepina, któremu towarzyszyła Pani Ewa Sierant – Lipnicka – pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Dziękujemy władzą miasta za życzliwe przyjecie, a nagrodzonych składamy gratulacje.

#MistrzowieEnergii

Pod opieką Ewy Kacperskiej, koordynatora ogólnopolskiego konkursu #MistrzowieEnergii, uczniowie z klasy 8d: Ela Andrejczuk, Oliwka Jachimowska, Lena Przyłucka, Kuba Michniewicz i Szymon Zawadzki, przeprowadzili zajęcia dla klas młodszych. Warsztaty miały na celu edukować oraz promować odpowiednie nawyki. Ciekawy sposób przedstawienia spowodował, że najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Ósmoklasiści przygotowali również ulotki propagujące sposoby oszczędzania energii, które przekazali w miejscach użyteczności publicznej, aby zwrócić uwagę dorosłych na tę kwestię. Odwiedzili m.in. Pocztę, OPS, Urząd Miejski, plebanię.
Panią Ewę Kacperską w działaniach wspiera nauczycielka techniki Pani Agnieszka Józefowicz, która podczas praktycznych zajęć polegających na budowaniu obwodów elektrycznych, prowadzi dyskusje na temat oszczędzania energii elektrycznej i korzyści z tego płynących.

Rozstrzygnięcie konkursu "Żyj pełnią życia bez energetyka"

Składamy serdeczne gratulacje uczennicy klasy VIII Marcie Kądzieli, której praca uzyskała wyróżnienie w konkursie na mem „Żyj pełnią życia bez energetyka”. Konkurs odbył się pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

A teraz zamiast puszki z energetykiem weźmy do ręki apetyczne soczyste jabłuszko, które doda nie tylko zdrowia, ale i urody!

Świąteczna choinka

Świąteczny klimat szkoły przypomina uczniom o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Okolicznościowe wystroje korytarzy, klas, wykonywanie ozdób, przedstawienia jasełkowe i wspólne wigilijne spotkania klasowe sprawiają, że jest to magiczny czas pełen radości i oczekiwania nie tylko na chwile wolne od szkoły, ale przede wszystkim na pobyt w rodzinnym gronie. W tym roku dodatkową atrakcją było pojawienie się na dziedzińcu szkolnym dużej choinki, którą wspólnie z wychowawcami dekorowały dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Pomimo chłodu, żar serc rozgrzewał wszystkich o czym świadczył gwar i uśmiechy na twarzach.

Świat nowoczesnych technologii informatycznych

Uczniowie klas 4-8 w dniu 30.11. mieli okazję na doskonalenie swoich umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii informatycznych w ramach programu MEiN Laboratorium Przyszłości. Szkołę odwiedzili edukatorzy z mobilnego Laboratorium Przyszłości, którzy zaprezentowali druk 3d oraz aplikacje do wykrywania gestów. Młodzież mogła się zapoznać się z działaniem drukarki 3d, właściwościami wydruków oraz typami materiałów, z których można wydrukować. W ramach ćwiczeń uczestnicy zajęć mogli wprowadzać drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby przesłać go do drukarki w celu wydrukowania efektu finalnego.
Uczniowie zostali także wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu przez komputer na przykładzie programu do rozpoznawania gestów. Zapoznała się z zagadnieniami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat sztucznej inteligencji.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom został przybliżony uczniom naszej szkoły świat nowoczesnych technologii, które dają szerokie możliwości, są źródłem postępu i bez których współczesne życie nie jest możliwe.

Kolejna inicjatywa Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół

Wspaniałą niespodziankę dla uczniów klas 7,8 i 1 LO przygotowało Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Rzepinie. Szczęśliwcy, którzy zostali wylosowani przez gospodarzy klas, wezmą udział w wycieczce do Gorzowa Wlkp., podczas której uczestnicy spędzą czas na kręgielni. Po sportowej rywalizacji czeka ich odpoczynek w pizzerii. Wszystkie koszty związane z wyjazdem pokrywa Stowarzyszenie, które już w tym roku sfinansowało powielanie testów na próbne egzaminy ósmoklasisty i maturalne. Stowarzyszenie może prowadzić swoją działalność dzięki dobrowolnym płatom darczyńców, którym bardzo dziękujemy za WIELKIE SERCE
Życzymy uczestnikom wyjazdu dobrej zabawy i przyjemnego wypoczynku.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, obchodzony jest, pod patronatem UNICEF, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W poniedziałek do tej akcji przystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach solidaryzmu z tą organizacją przyszli ubrani w niebieskie stroje. W tym roku przewodnim tematem Dnia było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Koordynatorem przedsięwzięcia była szkolna psycholog Pani Julia Wieliczko, która wraz ze szkolnymi pedagogami przygotowała na holu tematyczną wystawę, występy, prezentację multimedialną, a dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej Panie przygotowały mini lekcje o prawach dziecka i o ich przestrzeganiu.
Uczestnikom – tym dużym i małym – przypomniano, że dzieci mają elementarne prawa , do których należy prawo do wolności, szacunku, rozwoju, nauki, nietykalności osobistej, swobody myśli i wyznania, wyrażania swoich poglądów. Wszyscy dorośli są odpowiedzialni za to, żeby to wszystko dzieciom zapewnić, powinni być strażnikami spokojnego rozwoju i wzrastania młodego człowieka.
Na świętowanie przybył także Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Paweł Socha, wizytujący rzepińską parafię oraz Pan Sławomir Dudzis, burmistrz Rzepina, który wsparł organizacyjnie i finansowo obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia to cykliczna akcja obchodzona corocznie w trzeci czwartek listopada, mająca na celu wrócenie uwagi całego społeczeństwa na negatywne skutki palenia tytoniu. Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Jest on szkodliwy nie tylko dla palaczy, ale wdychany przez osoby niepalące powoduje jeszcze większy uszczerbek na zdrowiu. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt. Niech będzie to przestrogą dla dorosłych, którzy palą w otoczeniu dzieci i młodzieży, która towarzyszy swoim kolegom podczas niedozwolonego „dymka”.
Przygotowana przez Panie pedagog: Joannę Karbowską i Renatę Masło ekspozycja miała za zadanie uświadomić całej społeczności szkolnej problem związany z tą niebezpieczną dla zdrowia używką. Mamy nadzieję, że zawarte tam informacje skłonią do chwili refleksji i dni bez dymu tytoniowego staną się codziennością dla większości z nas.

Warsztaty profilaktyczne

W ramach działań wychowawczych, część klas szkoły podstawowej w dniach 14-15-17 listopada brała udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez edukatora z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. Dla każdej grupy wiekowej był inny temat zajęć warsztatowych:
Konflikt – mówię, słucham, akceptuję,
– Przemoc werbalna – o krzywdzącej sile słów,
– Integracja – jak odbudować relacje z rówieśnikami.
W każdym przypadku dzieci mogły się nauczyć, jak efektywnie rozwiązywać konflikty, czym jest przemoc werbalna i jak bardzo słowo może kogoś skrzywdzić. Zespoły klasowe rozwiązując wspólnie zadania, miały także okazję do odbudowania rówieśniczych relacji, umocnienia wzajemnych więzi, zrozumieć czym jest indywidualność, jak ważna jest tolerancja.
Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzepinie.

Stypendyści Lubuskich Talentów

Możemy być dumni z naszych uczniów i nauczycieli! Opublikowana została lista rankingowa wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu Lubuskie Talenty. Wśród 108 stypendystów – czwórka jest z naszej szkoły – Igor Stępniak, Ewa Gawlik, Stanisław Parysek raz Aleksandra Korcz. Każdy stypendysta ma swojego opiekuna dydaktycznego. Pod okiem Pani Grażyny Dorniak swoją wiedzę biologiczną będzie rozwijać troje uczniów: Ewa, Stanisław i Aleksandra. Pani Elżbieta Kowalska, nauczycielka matematyki, otoczy opieką Igra. Przed uczniami i nauczycielami czas wytężonej pracy, aby pokazać, że lokata na liście rankingowej zobowiązuje do rozwoju zainteresowań i sukcesów. Szkoła w Rzepinie, jest jedyną z powiatu słubickiego na liście i ma największą liczbę stypendystów po Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Nowej Soli.
Lista rankingowa dostępna: https://files.lubuskie.pl/sites/1/cms/szablony/105/pliki/lista_rankingowa_sp_2022.pdf

Stypendyści Fundacji Świętego Klemensa

Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły za uzyskane sukcesy otrzymują finansowe wsparcie z Fundacji Świętego Klemensa, powstałej w 2010 roku z inicjatywy Krzysztofa Kononowicza. Jednym z głównych jej celów jest pomoc dzieciom szczególnie uzdolnionym. Spośród 11 wniosków, 7 zostało pozytywnie zaopiniowanych przez komisję na czele z Panią Mariolą Koszelą pełniącą funkcję prezesa Fundacji i wiceprezesem Panią Heleną Kononowicz. Cztery stypendia przypadły licealistom, dwa trafiły do uczniów szkoły podstawowej – Ewy Gawlik z klasy 8b i Wojciecha Lenarda z klasy 8c. Ewa interesuje się biologią, uzyskała tytuł finalisty w konkursie przedmiotowym z biologii, natomiast pasją Wojtka jest historia. W bieżącym roku miał tytuł laureata w konkursie przedmiotowym z historii. Przed nimi jeszcze rok nauki i możliwość uzyskania kolejnych laurów. Na pewno stypendium pozwoli wyróżnionym uczniom na rozwijanie swoich talentów i pasji.
Więcej o działaniach Fundacji Świętego Klemensa można znaleźć https://leks.com.pl/fundacja-swietego-klemensa/

Skip to content