Informacje ogólne
Godziny pracy
Pedagodzy przyjmują codziennie w dniach pracy szkoły.
Indywidualne rozmowy z pedagogiem szkolnym można umówić telefonicznie dzwoniąc do sekretariatu:
- 95 7596 342 – klasy 1-4
- 95 7596 348 – klasy 5-8
lub poprzez dziennik elektroniczny VULCAN.
Pedagodzy szkolni:
- Natalia Rymanowska – opieka nad klasami 1-4 – gabinet 11
- Joanna Karbowska – opieka nad klasami 5-8 – gabinet 401
- Danuta Lis – pedagog specjalny
Zadania pedagoga szkolnego określa statut szkoły.
Ważne telefony i instytucje niosące pomoc
• Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111
• Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Słubicach, e-mail:ppp@powiatslubicki.pl, tel. 95 758 22 99
• Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach – 95 758 21 40
• „Niebieska Linia” Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, dla Osób Krzywdzonych przez Najbliższych, Centrum Informacyjne,www.niebieskalinia.pl, kontakt e-mail, tel. 801 120 002
• Ogólnopolski Telefon Zaufania AIDS. „Bądź z Nami” Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS – 22 622 50 01
• Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Osób z Problemem Narkotykowym – 801 199 990
• Policyjny Telefon Zaufania Ogólnoproblemowy. Komenda Stołeczna Policji – 800 120 226
• Telefon Zaufania dla osób z Problemem Narkotykowym i Pomoc Rodzinie. „Powrót z U” Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych – 801 109 696
• Telefon Zaufania Uzależnień „Monar”. Stowarzyszenie – 22 823 65 31
• Telefon Zaufania „Zatrzymaj Przemoc”. Komenda Stołeczna Policji – 0 800 120 148
Kiedy i w jakich sprawach można zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego?
Pedagog szkolny :
- rozpoznaje przyczyny niepowodzeń edukacyjnych i trudności w funkcjonowaniu uczniów,
• pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji szkolnych i rodzinnych,
• kształtuje pozytywne postawy społeczne wśród dzieci i młodzieży (systematyczne rozmowy, pogadanki, porady, warsztaty, zajęcia integracyjne),
• realizuje programy profilaktyczno-wychowawcze,
• kontroluje postępy w nauce uczniów zagrożonych, drugorocznych,
• udziela pomocy w wyborze dalszego kształcenia,
• udziela porad rodzicom,
• prowadzi profilaktykę uzależnień,
• promuje zdrowy styl życia,
• stale współpracuje z organizacjami i instytucjami zainteresowanymi problemami opieki, wychowania i edukacji młodego człowieka,
Pedagog zaprasza uczniów, którzy
- mają problemy z rówieśnikami,
- mają problemy rodzinne,
- czują się samotni,
- myślą, że nikt ich nie rozumie,
- nie potrafią się uczyć,
- chcieliby pomagać innym, ale nie wiedza jak,
- potrzebują rozmowy o trudnej sytuacji, w której się znaleźli,
- chcą podzielić się sukcesami i radościami.
Rodzice mogą zwrócić się do pedagoga, gdy:
- niepokoi ich zachowanie dziecka,
- chcą poprawić relacje z dzieckiem,
- potrzebują wsparcia w procesie wychowania,
- zauważą u dziecka problemy w uczeniu się,
- znajdują się w trudnej sytuacji materialnej,
- mają pytania i nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc.
Kilka porad o uczeniu się w domu
Przygotowania do egzaminu/kartkówki są trudne? Zaczynasz się stresować, bo jest coraz mniej czasu? Następnym razem, spróbuj uczyć się systematycznie! Każdego dnia przeczytaj sobie notatki z lekcji, wtedy łatwiej będzie Ci przyswajać wiadomości. Systematyczność sprzyja utrzymaniu koncentracji uwagi i dobrego funkcjonowania poznawczego naszego mózgu. Umysł wymaga treningu, jeśli nauczymy go regularności, będziemy w stanie lepiej korzystać z jego możliwości. Utworzenie z nauki rytuału sprzyja nie tylko koncentracji uwagi, ale także buduje poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Miejsce pracy powinno być uporządkowane, bałagan nie tylko utrudnia znalezienie potrzebnych do nauki materiałów i przyborów ale także negatywnie wpływa na nasze możliwości skupienia uwagi. Nasz umysł powinien być skoncentrowany na jednym zadaniu, aby dobrze przyswajać informacje – to znaczy, że robienie wielu rzeczy jednocześnie sprawia, że nauka nie będzie efektywna. Jeśli konieczna jest nauka z wykorzystaniem telefonu czy komputera należy zadbać o wyłączenie powiadomień komunikatorów, portali społecznościowych i gier. Przerwy pomiędzy kolejnymi partiami zadań do wykonania powinny być krótkie. Zbyt długa przerwa sprzyja rozleniwieniu, sprawia, że trudno jest wrócić do pracy (pojawia się skłonność do odwlekania momentu ponownego rozpoczęcia nauki). Na sprawdzianie/egzaminie nie panikuj, że pustka w głowie. Uczyłaś/eś się więc sobie przypomnisz! Weź kilka głębokich oddechów i … do pracy. Pamiętaj że to tylko sprawdzian Twojej wiedzy i umiejętności, ale nie „koniec świata”. Trzeba go zdać! Masz wiedzę, uwierz więc w siebie, dasz radę!
O depresji
Depresja znajduje się obecnie na czwartym miejscu listy najpoważniejszych chorób na świecie i stanowi jedną z głównych przyczyn podejmowania prób samobójczych, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Według różnych szacunków, na depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie, przy czym w Polsce dotyka ona ok. 1,5 mln obywateli.
Najczęściej diagnozowana jest u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat, choruje na nią 2x więcej kobiet niż mężczyzn. Coraz częściej mamy do czynienia z depresją
u dzieci i młodzieży: na kliniczną depresję cierpią już dzieci w wieku przedszkolnym, blisko 20% młodzieży ma zdiagnozowaną tę chorobę.
Nie wszystkie osoby doświadczające symptomów depresji zgłaszają się po pomoc, zatem nie wszystkie zostają ujęte w oficjalnych statystykach.
Jak zadbać o dobre relacje?
Relacja z innymi ludźmi jest pochodną relacji z samym sobą. Dbać o dobre relacje z innymi oznacza trochę zadbanie o siebie i to, jak sami czujemy się ze sobą, bo to, co zaoferujemy i co odbierzemy, będzie efektem tego, jaką relację mamy sami ze sobą.
Zdrowe relacje to jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego doświadczania życia. Psychologowie wskazują na istotny związek nie tylko między wysokiej jakości relacjami społecznymi a satysfakcją z życia, ale też poprawą zdrowia.
Zdrowe interakcje z innymi mogą przyczynić się do zaspokojenia podstawowych potrzeb psychologicznych, takich jak: bezpieczeństwo, ale też autonomia, kompetencje czy pokrewieństwo.
Jak to działa? Inni mogą na przykład przyczynić się do zaspokojenia naszej potrzeby kompetencji, udzielając konstruktywnej informacji zwrotnej na temat naszych wyników czy sposobu działania w określonych obszarach. Podobnie, ufając nam i dając nam możliwość pójścia własną drogą, inne osoby mogą pomóc nam zaspokoić naszą potrzebę autonomii.
Pozytywne relacje mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, m.in. poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Przykładowo, inne osoby mogą zachęcać nas do większej aktywności fizycznej, przypominać o ograniczeniu spożycia alkoholu czy śledzeniu spożywania niezdrowej żywności. Mogą stać się również źródłem inspiracji, a tym samym wesprzeć nas w zdrowym odżywianiu się lub zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Inni ludzie mogą być wspaniałym źródłem wsparcia w trudnych czasach. Wsparcie społeczne pomaga nam radzić sobie zarówno z ważnymi wydarzeniami życiowymi, jak i mniejszymi codziennymi problemami.
W kontekście dzieci i młodzieży stwierdzono, że czynnikiem zewnętrznym, który najbardziej przyczynia się do ich zdolności radzenia sobie z przeciwnościami losu, jest właśnie doświadczanie pozytywnych relacji.
Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami ?
Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami?
Sytuacje kryzysowe wymagają szybkich reakcji, które są skuteczne i przydatne – dlatego skrót SOR, który ma być łatwy do przypomnienia i sugerujący, jak poradzić sobie z własnymi emocjami. Poniżej opisane jest dokładniej znaczenie tego skrótu – zachęcamy do przeczytania i zastanowienia się nad tym, jak poszczególne etapy będą działać w Twoim przypadku.
S-stop
Pojawienie się trudnych emocji może być niespodziewane ale i przewidywalne. Bez względu na to, co się dzieje, zatrzymaj się na chwilę. Wyjdź z pokoju, zamknij oczy, wyjdź z sytuacji, daj sobie czas na oddech. Powiedz sobie stop w chwili, kiedy czujesz, że oto zbliża się moment kryzysowy (wybuchniesz, rozpłaczesz się, wpadniesz w panikę itd.). Znasz siebie, prawda? Jesteś w stanie zauważyć, co się dzieje. Nie ważne jednak, w którym etapie się zatrzymasz. Powiedz sobie STOP.
O-obserwacja
Kiedy już zatrzymałeś się na chwilę, zwróć uwagę na emocje, które się pojawiły. Co czujesz? Jak zareagowało Twoje ciało? Jakie myśli są w Twojej głowie? Jak reagujesz? Co myślisz o sobie, o otoczeniu, o sytuacji, która wywołała takie odczucia?
R-rozwiązanie
Radzenie sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami wymaga podjęcia działań i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Pomyśl zatem o tym, co czułeś i zastanów się nad tym, w jaki sposób mógłbyś rozładować emocje. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne, najlepsze metody rozbijania balona trudnych emocji – spróbuj zatem, za pomocą prób i błędów znaleźć swoje własne. Istnieje kilka, dość uniwersalnych sposobów na rozładowanie napięcia:
– wysiłek fizyczny (magiczne 15 minut)
– spacer – dotlenienie się
– relaksacja ( np. treningi relaksacyjne metodą Jacobsona https://www.youtube.com/watch?v=DJuLA6lOz1I )
– rozmowa z osobą, która wysłucha
– mówienie językiem emocji (Jest mi przykro gdy… zamiast Jesteś idiotą)
– transformacja – wywoływanie pozytywnych odczuć – przytulenie zamiast krzyku, uśmiech zamiast wyrażania gniewu – zaskakiwanie (pozytywne) samego siebie
Czy ważna jest samoocena?
Samoocena to ogólna postawa, jaką przyjmujemy wobec siebie. To pewnego rodzaju sposób myślenia o sobie, swoich cechach, umiejętnościach i predyspozycjach. Samoocena wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie oraz relację z innymi ludźmi. Często zdarza się tak, że osoby z zaniżoną samooceną czują się gorsze, co może pociągać za sobą tendencje do poświęcania swojego dobra dla innych czy brak asertywności, a w konsekwencji – niezadowolenie z życia. To wszystko sprawia, że takim osobom funkcjonuje się mniej komfortowo, a i one czują się źle same ze sobą. Dlatego tak ważne jest budowane wysokiej, stabilnej samooceny i pozytywnego obrazu siebie – by żyć z szacunkiem do siebie i do innych.
Kilka porad relacje rodzic - dziecko
Czy oglądanie bajek warto zastąpić ich czytaniem?
Podstawową różnicą pomiędzy czytaniem, a oglądaniem jest to, że oglądanie daje gotowe rozwiązanie. Dziecko po prostu ogląda, nie musi używać wyobraźni, bo po co? Natomiast książka daje dużo bodźców do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Czytanie rozbudowuje słownictwo, rozwija mowę, wyobraźnię, usprawnia koncentrację, uczy myślenia oraz przynosi wiedzę ogólną.
Rodzicu – wróć do czasów swojego dzieciństwa, kiedy będąc dzieckiem miałeś czytane przez dorosłych bajki. Na pewno z rozrzewnieniem wspominasz ten czas! Niech Twoje dziecko ma również takie wspomnienia wspólnie spędzonego czasu – bez pośpiechu i przy boku bliskiej osoby.