Telefon

95 759 63 48

Email

zsorzepin@wp.pl

Sekretariat

Pon - Pt: 07:00-15:00

W Internecie krąży mnóstwo wyzwań, w których biorą udział młodzi ludzie. Niektóre z nich są zabawne, zwracające uwagę na problemy społeczne, kształtujące jakieś umiejętności. Niestety dużą popularnością cieszą się zadania niebezpieczne, które mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Internetowe challenge szczególnie często pojawiają się na TikToku. Uczestnicy tych wyzwań są do nich prowokowani, a często nawet zmuszani szantażem czy groźbą. Wycofanie się jest odbierane jako słabość, a młody człowiek wykluczany z grupy rówieśniczej. Udział w challenge’u musi zostać udokumentowany i wrzucony do sieci. Wygrywa ten, kto zbierze największą ilość lajków i komentarzy. Oglądalność wzrasta im większe jest jego niebezpieczeństwo.

            Przynależność do grupy rówieśniczej jest warunkiem realizacji wielu potrzeb życiowych i rozwojowych. Wykluczenie z grupy prowadzi do silnych negatywnych emocji – smutku, samotności, poczucia krzywdy, poczucia winy, zazdrości, niepokoju społecznego. Doświadczanie tych emocji owocuje nie tylko zmianą jakości życia, ale też obniżeniem samooceny i wycofaniem społecznym. Stąd tak duża presja, która towarzyszy udziałowi w challenge’u.

Pamiętajmy, że dobra komunikacja jest podstawą. Rozmawiajmy z dziećmi, wyjaśniajmy im, że nie muszą brać udziału w wyzwaniach i ulegać presji towarzystwa. Znajdźmy wspólny sposób na zaspokojenie ciekawości i potrzeby akceptacji w grupie. Budujmy poczucie własnej wartości i uczmy asertywnego odmawiania. Młodzi ludzie rozwojowo są skłonni do większego ryzyka, pochopnego działania bez analizy konsekwencji, ale mogą na pewne rzeczy spojrzeć inaczej, gdy dostaną jasny (pozbawiony moralizowania) przekaz.

Co mam zrobić, gdy zobaczę internetowe wyzwanie?

STOP: Zatrzymaj się na chwilę.
ZASTANÓW SIĘ: Czy to bezpieczne? Czy jest szkodliwe? Czy jest prawdziwe? Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z osobą dorosłą lub przyjaciółmi, albo poszukaj więcej informacji w wiarygodnych źródłach w Internecie.
ZDECYDUJ: Jeśli wyzwanie jest ryzykowne lub szkodliwe, albo nie jesteś pewien czy takie jest, nie bierz w nim udziału. Nie warto narażać siebie lub innych na ryzyko.
DZIAŁAJ: Zgłoś szkodliwe wyzwanie lub oszustwo w aplikacji. Nie udostępniaj ich.

Rekomendowane wpisy

Skip to content