Telefon

95 759 63 48

Email

zsorzepin@wp.pl

Sekretariat

Pon - Pt: 07:00-15:00

Wokół dawstwa komórek macierzystych przez lata narosło mnóstwo mitów, które – niestety skutecznie – odstraszają osoby, które wahają się w zakresie decyzji dotyczącej rejestracji jako potencjalni Dawcy. Dziś więc nieco o tym.

  1. Tatuaż uniemożliwia zostanie Dawcą szpiku – MIT

Posiadanie tatuażu nie jest przeciwwskazaniem podczas rejestracji jako Dawca szpiku. Potencjalni Dawcy nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu czy zabiegów takich, jak piercing i makijaż permanentny, ale powinni pamiętać o tym, kiedy były wykonane.

  1. Szpik pobiera się z kręgosłupa – MIT

W 90 % przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, a tylko w 10% z talerza kości biodrowej. Talerz kości biodrowej to najmasywniejsza kość w naszym organizmie i dlatego jest wybrana w tym celu. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym i polega na wkłuciu specjalnych igieł w dwa miejsca (kolce biodrowe tylne górne), skąd – za pomocą strzykawek – pobierana jest podobna do krwi płynna treść szpiku. Wielkość nacięcia do wprowadzenia igieł wynosi około 5 mm.

  1. Oddawanie szpiku boli – MIT

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina honorowe oddawanie krwi. Nieprzyjemne może więc być tylko samo wkłucie. Pobranie z talerza kości biodrowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc po wybudzeniu można odczuwać pobolewanie w tej okolicy przez kilka dni, rzadko dłużej niż tydzień, aczkolwiek dolegliwości te zazwyczaj nie ograniczają codziennych aktywności.

  1. Dawca ma wpływ na wybór metody pobrania – FAKT, ale…

Jeśli Dawca preferuje tylko jedną z metod lub jego stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie pobrania obiema metodami, rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku nadal jest możliwa, a pobranie zostanie przeprowadzone sposobem zgodnym z preferencjami i możliwościami Dawcy. Jednak należy pamiętać, że decyzja o źródle pobranych komórek zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rozpoznanie, status choroby, stan ogólny Biorcy itd.

  1. Osoba z niedoczynnością tarczycy nie może zostać Dawcą – MIT, ale…

Rejestracja osób z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy jest możliwa, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest na przykład, aby choroba była zdiagnozowana i wdrożono odpowiednie leczenie, do którego potencjalny Dawca sumiennie się stosuje. Do bazy może dołączyć również osoba, która ma niedoczynność tarczycy, ale jednocześnie cieszy się świetnym samopoczuciem, dobrym stanem zdrowia i nie rozpoznano u niej innych chorób autoimmunologicznych.

  1. Dawca szpiku za pomoc może otrzymać pewne przywileje – FAKT
  • Zwrot kosztów dojazdu, wyżywienia, zakwaterowania w związku z koniecznością wykonania badań wstępnych oraz pobraniem;
  • Pełnopłatne dni wolne w pracy – będą niezbędne np. do przeprowadzenia badań wstępnych czy pobrania. Za zwolnienie lekarskie w takim przypadku przysługuje 100% wynagrodzenia;
  • Każdy Dawca w trakcie całej procedury jest ubezpieczony na 150 000 euro. Ubezpieczenie obejmuje szkody związane z uczestnictwem w procedurze – również w czasie podróży do i z kliniki pobierającej.
  • Każdy Dawca w trakcie całej procedury jest ubezpieczony na 150 000 euro. Ubezpieczenie obejmuje szkody związane z uczestnictwem w procedurze – również w czasie podróży do i z kliniki pobierającej;
  • Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu“ lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu“.

Materiał opracowano w oparciu o https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-nowotworach-krwi/fakty-i-mity-na-temat-przeszczepienia-szpiku (dostęp: 23.03.2023 r.)

Rekomendowane wpisy

Skip to content