Telefon

95 759 63 48

Email

zsorzepin@wp.pl

Sekretariat

Pon - Pt: 07:00-15:00

Kiedy ktoś zapyta, co jest najważniejszą wartością w życiu, każdy z nas może udzielić innej odpowiedzi. Czasem będzie to rodzina. Innym razem zdrowie. A może też miłość, przyjaźń, dobroć… Wartości obejmują wszystkie obszary życia, nadają życiu sens, prowadzą do realizacji życiowych celów.

Tak, nie przypadkiem tyle tutaj życia. Może samo życie jest najwyższą wartością? Czymś zapisanym u podstaw świadomości człowieka.

A gdybyś wiedziała, wiedział, że możesz komuś uratować życie? I nie potrzeba do tego heroicznych czynów. Wystarczą Twoje komórki macierzyste.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę. Rocznie rozpoznawanych jest ponad 6 tys. nowych przypadków. Z nowotworami krwi żyje obecnie około 150 tys. osób. W 70% przypadków nowotwory krwi są leczone farmakologicznie, ale w 30 % potrzebne jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

Na całym świecie ponad 300 tys. osób czeka na… życie.

Szanse na znalezienie dawcy szpiku są niewielkie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000,a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Tylko 25% przeszczepień jest dokonywanych dzięki dawcom spokrewnionym, 75% Pacjentów musi szukać Dawcy niespokrewnionego, co piąty go nie znajduje… Zatem im więcej osób zarejestruje się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych, tym większe szanse na przeszczep.

Jeśli masz 18 lat, 30 marca w godzinach 11.00 – 13.00 oraz 17.00 – 18.00 na sali konferencyjnej naszej szkoły, będziesz mógł się zarejestrować jako potencjalny Dawca. Zaproś do rejestracji swoich Znajomych, Rodzinę. Zostańmy „Szkołą z życiem”!

Pytasz, jak wygląda rejestracja oraz sam proces pobrania komórek macierzystych? Będziemy o tym pisać, mówić do dnia rejestracji.

Zapraszamy na stronę internetową szkoły, Facebooka Liceum Ogólnokształcącego oraz stronę Fundacji DKMS (www.dkms.pl).

Rekomendowane wpisy

Skip to content